Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
AK İcraatlar

AK İcraatlar

Birlikte başardık!

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
22-08-2019 03:21:43

İL BAŞKANI TEVER, YENİ SAKARYA GAZETESİNE RÖPORTAJ VEREREK, SORULARI YANITLADI.

Partide Yönetim Kurulu üyeliğinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tensipleriyle il başkanlığına getirildiniz. Öncelikle böyle bir görevlendirme bekliyor muydunuz? Başkan olarak atandıktan bu yana geçen sürede neler yaptınız?

Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından tam sekiz ay önce İl Başkanlığı görevi tarafımıza tevdi edildi. Göreve geldikten hemen sonra önümüzde 31 Mart Mahalli İdareler seçimleri vardı. Bu süre zarfında AK Parti Sakarya İl Başkanlığı olarak Milletvekillerimiz, Belediye Başkan Adaylarımız, Ana Kadememiz, Kadın ve Gençlik Kollarımız ile birlikte gece gündüz demeden sahada var gücümüz ile çalıştık. Biz gücümüzü teşkilatlarımızın her kademesinden ve yerel yönetim anlayışımızdan alıyoruz. Bizleri ayakta tutan en önemli öge ise birliğimiz ve beraberliğimizdir. Sakarya olarak, tüm Türkiye’de Partimize en çok destek veren 5. İl olduk ve Ankara Kızılcahamam Kampında Sayın Cumhurbaşkanımızın övgüsüne mazhar olduk. Allah’a hamdolsun Sakarya farkını her zaman olduğu gibi 31 Mart yerel seçimlerinde de gösterdi. Aziz milletimizin partimize ve cumhur ittifakına olan sevgisi, muhabbeti ve desteği için bir kez daha tüm Sakaryalı hemşerilerime teşekkürlerimi sunuyorum. Sakaryalı hemşerilerimiz Partimize 18 yıldır olduğu gibi desteğini artırarak verdi ve teveccühünü bizden yana kullandı. Bizler de bu teveccühe layık olabilmek adına var gücümüz ile çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partiyi yeni bir kongre sürecine götürme kararı aldı. Önümüzdeki birkaç ay içinde Sakarya’da da kongre yapılacak. Yeniden aday olacak mısınız? İlçelerde olsun, ilde olsun yine bütün kongreler tek liste mi olacak?

AK Parti, değişim ve dönüşüm sürecini en iyi şekilde her kademesine uygulayan ve bu yenilenme süreçlerinden başarıyla çıkan bir siyasi partidir. Önümüzdeki aylardabaşta ilçelerimizden başlamak üzere yeni kongre süreçlerimiz olacak. Şuanda takvime ve metodolojiye ilişkin bir veri paylaşmak uygun olmaz, çünkü Genel Merkez nezdinde bu yönde çalışmalar hala devam ediyor. Önümüzdeki bir yılı kongre süreçleriyle, teşkilatlarımızın yenilenmesi ve tekrar aynı istikamette gönül birliği yapmak adına birlikte çalışmak için güçlendirmeye devam edeceğiz. Başta ilçelerimiz, sonrasında il kongremiz ve gelecek yıl büyük kongremizi gerçekleştirerek davamızı daha güçlü kılacağız.

Şayet devam ederseniz yönetim kurulunda değişikliğe gidecek misiniz?

İl Kongresiyle oluşacak yeni yönetim listesinde elbette değişiklikler olacaktır. Bundan sonraki seçim süreci 2023 Haziran’da olacak. Bu süre zarfında her düzeyde kapsamlı çalışacak; genç, heyecanlı,  dinamik ve güçlü bir yönetim kurulu üyesi yeni arkadaşlarımız bizlere katılacak ve gücümüze güç katacaktır. İnşallah 4 yıl sonraki seçimlerde hemşerilerimizin karşısına, kurulduğu günkü heyecanı ile ve artık 22 yılı bulacak tecrübesiyle bambaşka bir AK Parti olarak çıkacağız. Kendimizi sürekli yenileyerek, tazeleyerek maziden atiye kurduğumuz bu köprüyü daha da güçlendireceğiz.

Genelde il başkanları görevleri sonunda ya milletvekili oluyor ya da belediye başkanı. Sizin böyle hedefleriniz var mı?

Ben sekiz aydır AK Parti Sakarya İl Başkanıyım. Tek gayem Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Genel Merkezimizin takdirleriyle göreve geldiğim bu makamın öncelikle hakkını verebilmektir. Bu süre zarfında tüm kademelerimiz ile birlikte koordinasyon halinde Sakarya’mızın her derdiyle dertlenmeye ve sorunlarına çözüm üretmeye gayret gösteriyoruz.Göreve geldiğim günden bu yana hemşerilerimizle her zaman iç içe olamaya özen gösteriyor, onların dertleriyle hemhal olmaya çalışıyorum. AK Parti olarak bizler; şehrimize, milletimize daha fazla nasıl katkı sağlarız, yaşamlarını kolaylaştırıcı başka neler yapabiliriz, daha kaliteli hizmeti nasıl sunarız, işte bizler bunun gayreti ve çabası içerisindeyiz, tek hedefimiz budur.

AK Parti Sakarya milletvekillerine yönelik zaman zaman sert eleştiriler yapılıyor. Şehre bir katkı vermedikleri ve de ulaşılmaz oldukları ileri sürülüyor. Benzer şikâyetler size de geliyor mu? Bu konuda genel merkezle irtibat halinde misiniz?

AK Parti Sakarya İl Teşkilatı olarak; Genel Başkan Yardımcımız, Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, İlçe Başkanlarımız, Belediye Başkanlarımız, Kadın ve Gençlik Kollarımızla birlikte Sakarya’mız için tam bir koordinasyon ve uyum içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eleştiri her zaman ve her dönem oluyor fakat dozunu aşan, manipülatif eylem ve söylem içeren eleştireler tarafımızca kabul edilemez. Her türlü noksanlığımızı tahlil eden ve bunu tavsiyeye dönüştüren yapıcı ve olgun eleştirinin de başımızın üstünde yeri vardır. Bizler beşeriz, şaşarız ve hataya yer veririz. Aslolan Sakarya’mıza el birliği ve güç birliği içerisinde hataya düşmeden hizmet edebilmektir.

Bildiğimiz kadarıyla ilimiz milletvekillerinin il başkanı tercihi farklıydı. Sizin atanmanız vekillerle aranızda bir soğukluğa neden oldu mu? Bu durumu nasıl karşıladılar?

İl Başkanlığı sürecinde dört arkadaşAnkara’daydık. Bu tarz süreçlerde partimizin üst kurullarının izlediği temayül süreci karar kılmada ana etkendir. Karar vericiler o aşamada demokratik haklarını kullanıyorlar. Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında oluşan komisyon bizler ile tek tek görüştü ve kararı bizden yana kullandı. Şuanda AK Parti Sakarya İl Başkanıyım ve o süreç geride kaldı. Hepimiz aynı geminin yolcularıyız, varmak istediğimiz yer aynı, bu yüzden geminin dümeninde kim var? Kim yok? Bunun bizde hiçbir önemi ve karşılığı yok.

Belediyelerdeki bazı görevlendirmeler, borç ve harcama tabloları, kontrolsüzce şişirilen kadrolar ve ultra lüks makam araçları sıklıkla eleştiriliyor. AK Parti belediyeciliği eski günlerini arıyor diyebilir miyiz? Belediyeler partililere maddi kaynak sağlayan kurumlara mı dönüştü?

AK Parti’nin belediyecilik anlayışının özünde; şeffaflık, halka hizmet, değişim, gönüllere dokunma ve tevazu sahibi olmak önceliklidir. Belediye Başkanlarımız tasarruf tedbirleri kapsamında harcamalarında son derece ihtiyatlı ve kontrollü bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Belediyelerimizin harcama konuları ve alanları bellidir, bunun dışında herhangi harcama söz konusu değildir. Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi “Belediyecilik diğerlerinin nazarında bir rant kapısı olabilir, bizim nazarımızda sadece millete hizmet kapısıdır. Belediyecilik diğerlerinin nazarında makam vesilesi olabilir, bizim nazarımızda sadece millete hizmetkârlıktır, şehre olan aşktır.”

Bin yataklı hastanenin sözü 5 sene önce verildi ancak bir arpa boyu yol alınamadı bu konuda. Kadın doğum hastanesi de bir türlü bitirilemiyor. Karasu demiryolu projesi unutuldu gitti. Sakarya neden AK Parti iktidarına verdiği desteğin karşılığını alamıyor?

Bin yataklı hastane konusunda belirlenen yerin zemin etütleri yapılmış, orman arazisi olan yerler için gerekli izinler alınmış ve iş ihale dosyası hazırlama, proje oluşturma safhasına gelmiştir. Ülkemize yaşatılan ekonomik saldırılar ve engellemeler yüzünden Sağlık Bakanlığımız tasarruf tedbirlerinden dolayı projeye maalesef başlayamadı. Fakat Bakanlık yetkilileri ile yaptığımız son görüşmeler ışığında önümüzdeki süreçte bu konuda somut bir adımın atılacağı ve projeye biran evvel başlanacağı görüşülmüştür. Ülkemizde bundan sonra yapılacak olan ilk bin yataklı hastane projesinin Sakarya’da olacağını da defaatle ifade etmiştik, Allah’ın izniyle sözümüzün yine yerine geleceğini hep birlikte müşahede edeceğiz. 250 Yataklı Kadın Doğum hastanesinde şuanda herhangi bir problem yok ve inşaatı hızla devam ediyor. Kasım 2019’da tefrişat teslimatıyla birlikte hastane yüklenici firmadan teslim alınacak ve yılbaşından hemen sonra inşallah kullanıma hazır hale gelecektir. Karasu-Akçakoca-Ereğli-Çaycuma-Bartın Demiryolu Bağlantı Projesi şuanda ihale değerlendirme sürecindedir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmelerde ihale değerlendirme sürecinden sonra projenin revize zemin etüdü çalışmalarına başlanacağı ve bu sürecin bu yıl tamamlanacağını bizlere ifade ettiler. Bizler bir yandan teşkilat çalışmalarımızı yaparken, bir yandan da halkımızın sorunları ve çözüm beklediği konuların takibini yapıyoruz. Biz AK Parti olarak üzerimize düşen tüm görevin ve beklentilerin farkındayız. Allah’a hamdolsun Sakarya’da hemşerilerimizin AK Partimize olan güveni tam, verilen her bir sözün de arkasındayız, bugüne kadar nasıl ki verilen her söz yerine geldi, şehrin beklenen yatırımları da Allah’ın izniyle yerine gelecektir, hiç kimsenin şüphesi olmasın. Tüm bu yaşanan küresel senaryoların ışığında, her türlü engelleme ve ekonomik saldırılara rağmen çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz.

Geçmişte AK Parti’de siyaset yapmış olan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan yeni parti kurma hazırlığında. Bu iki partinin AK Parti’yi böleceği ve kan kaybına neden olacağı söyleniyor. Partide bu yönde bir kaçış gözlüyor musunuz?

Bu konu üzerine aslında çok konuşma tarafı ve kanaati içerisinde değilim. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi “Çok içimizden ayrılıp da parti kuranları, siyasi atılım içerisinde olanları gördük, şu anda sorsam adını, sanını hiçbirimiz hatırlayamayız. Bu iş böyledir, çünkü bu tür ihanetlerin içerisinde olanlar bir gün bedelini de ağır öderler.” İhtirasları, hırsları ve kifayetsizlikleri yüzünden yollarını kaybedenleri bir kenara bırakacak olursak, biz AK Parti teşkilatları olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, tüm unsurlarımızla birlikte bu kutlu yolda dur durak bilmeden yürümeye devam ediyor ve edeceğiz. Yatırımlarımızı, reformlarımızı ve Sakarya’ya hizmet etme aşkımızı konuşmaya ve bu doğrultuda siyasi mekanizmamızı işletmeye devam edeceğiz. AK Parti’de gözünü açan ve hayatının en verimli yıllarını bu çatı altında geçiren bir nesli siyasette bizler yetiştirdik. Bu neslin ve hareketin bir ferdi olmaktan onur ve gurur duyuyorum.

AK Parti eski Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, MHP’yi AK Parti’ye hortum bağlamakla ve partinin oylarını eritmekle suçluyor. Siz de aynı kanaatte misiniz? MHP ile olan ittifak AK Parti’ye oy mu kaybettiriyor?

O şahıs dört dönem boyunca partimizden milletvekili seçildi ve bugün seçimlerde gönül birlikteliği yaptığımız, Cumhur İttifakı ortağımız Milliyetçi Hareket Partisini tabanımıza hortum bağlamakla itham ediyor. Biz bu talihsiz açıklamaları kötü niyetli ve popülist bir çıkış olarak görüyoruz. Danışma meclisi toplantımızda ilgili kişilere o zaman gereken cevabı verdiğimi düşünüyorum. Bu arkadaşlar son dakikaya kadar AK Parti çatısı altında bir görev bekleyen ve bu doğrultuda kulis ve çalışma yapan, daha sonra hiçbir görev verilmeyince AK Parti’yi eleştiri yağmuruna tutan bir avuç zavallıdan ibarettir.

Sakaryaspor’daki gelişmeleri takip ediyor musunuz? Takımın Sakarya kamuoyunca yeteri kadar sahiplenildiğini düşünüyor musunuz?

Sakaryaspor bu şehrin markasıdır. Sakaryaspor’u tüm kamuoyu gibi elbette bizlerde yakından takip ediyoruz. Sakaryaspor ne bulunduğu yeri hak ediyor, ne de herhangi şekilde buralarda olmayı hak ediyor. Sakarya halkının sahiplendiği kadar bu şehrin siyasetçisinden, sanayicisine kadar her kesimin Sakaryaspor’u kucaklaması ve desteklemesi gerekiyor. Tabii ki doğru yönetim anlayışı içerisinde yönetilen Sakaryaspor ’un özlediğimiz o günlere biran önce dönmesini hep birlikte arzuluyoruz. Sakaryaspor ‘un idaresinde şuanda yeni bir yönetim anlayışı var. Onlara da zaman tanımamız gerekiyor, inşallah yeni yönetim de üzerine düşen görevi yapıp başarılı işlere imza atacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilimize geleceği açıklanmıştı. Tarih belli oldu mu?

Sayın Cumhurbaşkanımızla 31 Mart yerel seçimlerinden sonra yaptığımız görüşmede teşekkür için geleceği ilk iller arasında Sakarya’mızın olduğunu bizlere ifade etmişti. Bursa ile başlayan teşekkür ziyaretleri bu ayda devam edecek. Sayın Cumhurbaşkanımızı ilimizde ağırlayacağımız için büyük bir mutluluk ve heyecan içerisindeyiz. Ziyaret tarihinin önümüzdeki günlerde kesinleşmesini bekliyoruz. Bununla ilgili kesinleşme gelmeden bir tarih açıklamak şuanda doğru olmaz. O güzel günü sabırsızlıkla bizlerde bekliyor, en yakın zamanda ziyaret tarihini Sakarya kamuoyuyla paylaşacağımızı buradan belirtmek istiyorum.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.